نوشتن کارها مجب خواب راحت تر میشود

ممکن است به نظر برسد این تاثیر برعکس دارد ولی نه اینطور نیست. محققان میگویند اگر شبها قبل از خوابیدن کارهایی را که باید روز بعد انجام دهید بنویسید شب بهتر میخوابید. آنها مطالعه ای را بر روی 57 دانشجو انجام دادند که شبها قبل از خوابیدن پنج دقیقه وقت گذاشتند که بنویسند در چند روز آینده چه کارهایی باید انجام دهند یا در چند روز گذشته چه کارهایی را انجام داده اند.

مطالعه نشان داد آنهایی که قبل از خوابیدن کارهای برنامه ریزی شده برای روزهای آینده را نوشته بودند شروع خواب بهتر بود تا آنهایی که کارهای روزهای قبل را یادداشت کردند.

محققان میگویند ما در یک دنیای با کارهای بی پایان زندگی میکنیم و لیست کارهایی که باید انجام دهیم مرتبا در حال بیشتر شدن است و این موجب میشود همواره نگران کارهایی باشیم که انجام نداده ایم و این نگرانی بخصوص در موقع خواب که به فردا فکر میکنیم بیشتر شده و مانع خواب میشود.

دو طرز فکر در این باره وجود دارد. عده ای میگویند نوشتن کارهایی که باید انجام شود موجب نگرانی بیشتر در مورد کارهای انجام نشده میشود و این موجب اختلال در خواب میگردد و عده ای دیگر که میگویند نوشتن این کارها موجب فکر نکردن به آنها و کاهش نگرانی میشود.

محققان میگویند فکر کارهایی که باید بکنیم و نکرده ایم مرتبا در ذهن ما میچرخد و این موجب اختلال خواب میشود. مطالعه آنها هم نشان داد که نوشتن این کارها موجب کاهش اضطراب قبل از خواب میشود. نتایج این مطالعه در مجله Journal of Experimental Psychology منتشر شده است.

 

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری
منبع: www.iranorthoped.com

گیل آیکیدومشاهده نوشته ها

Avatar for گیل آیکیدو

گیل آیکیدو مجموعه ایست از اخبار ، تصاویر ، فیلم و مقالاتی در زمینه معرفی هنر و علم دفاع شخصی آی کی دو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *